Rīgas panorāmas rats – no idejas līdz projektam

Atpazīstama, krāšņa, ar izcilu atrašanās vietu un konkurētspējīgu kultūras un izklaides piedāvājumu – Rīga visās nozīmēs ir īsta Ziemeļu zvaigzne un pastāvīgi tiecas uz zvaigznes cienīgu spožumu. Labais krasts vēsturiski bijis bagāts klasiskām vērtībām, bet kreisais – nedaudz dumpiniecisks un mākslinieku iemīļots. Tiesa, nav svarīgi, kurā krastā tu dzīvo, bieži izrādās, ka pilsētas rekreācijas iespējas ir jau izsmeltas. It īpaši tad, ja meklē vietu, kur izjust aizraujošas emocijas kopā ar ģimeni vai draugiem. Pirms daudziem gadiem tāda vieta bija atrakciju parks Mežaparkā. Taču laiks iet, un viss mainās – dažreiz arī neatgriezeniski.

Vērot Rīgu no putna lidojuma

Kuram gan negribētos vērot, kā Rīgas arhitektūras meistardarbi sadzīvo ar pilsētas rūpnieciskajiem vaibstiem! Apjaust, ka varenās Daugavas ieteka jūrā ir pavisam tuvu un Rīgā ir daudz vairāk salu un pussalu, nekā jebkad domāji. Pamāt Rīgas baznīcu torņu zeltītajiem gaiļiem. Un to visu ieraudzīt vienā acumirklī – kā kaijai, kas lido pāri Daugavai. Ideja par to, ka Rīgai kā īstenai Baltijas metropolei ir vajadzīgs panorāmas rats, jau gadiem ilgi tiek apspriesta sabiedrībā. Rīgas panorāmas rats iezīmētu jaunu tikšanās vietu Rīgas kartē. Vietu, kur piedzīvot pilsētas plašumu un vienkārši baudīt brīdi ar Rīgu, īpašu notikumu, pirmo randiņu vai bildinājumu, uzņemt neaizmirstamu saulrieta bildi, ko nosūtīt draugiem tepat Latvijā vai ārzemēs.

Vēsturiskas saknes, mūsdienīgs izpildījums

Vēsturiski panorāmas rati saistīti ar karnevālu, ceļojošu gadatirgu vai atrakciju parku, un ar šādu slavu tie bijuši apvīti kopš pirmsākumiem gandrīz līdz mūsdienām. Panorāmas ratu tradīcijām Eiropas pilsētās ir gandrīz 150 gadu. Moderno panorāmas ratu priekšteči bija 17. gs. koka izklaides rati Osmaņu impērijā, kurus grieza stipri vīri. Drīz vien šo izpriecu pārņēma arī Anglija. Mūsdienu ratu prototips pirmoreiz uzstādīts Pasaules izstādē Čikāgā 1893. gadā. Eiropas vecākais panorāmas rats joprojām darbojas Prātera parkā Vīnē – šogad tam aprit 123 gadi. 2019. gadā mūsu ziemeļu kaimiņi Tallinā ieguva savu ratu – tas novietots uz tirdzniecības centra jumta, un skaidrā laikā no tā varot redzēt Somijas krastus. Savukārt pašiem somiem Helsinkos vienā panorāmas rata kabīnē ierīkota sauna. Tomēr visslavenākais panorāmas rats Eiropā ir Tūkstošgades panorāmas rats London Eye, savulaik augstākais pasaulē (135 metri). Vairāk nekā desmitgadi tas varēja lepoties ar tūristu apmeklētākā Londonas apskates objekta titulu. Tieši ar slaveno “Londonas aci” sākusies panorāmas ratu uztveres transformācija, un arvien biežāk šādi rati tiek uzskatīti par atsevišķi stāvošu atrakciju tūristu un pilsētnieku piesaistīšanai, kas organiski iekļaujas pilsētvidē un ne ar vizuālo tēlu, ne liekiem trokšņiem netraucē pilsētas ikdienas ritmam. 

Kā top Rīgas panorāmas rats?

Panorāmas rata iecere Rīgā apspriesta vairākus gadus, taču tikai 2019. gada jūlijā Rīgas dome lēma – panorāmas ratam būt. Par piemērotāko vietu jaunajam objektam tika atzīts pašvaldībai piederošs zemes gabals Uzvaras parka daļā starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Savukārt projekta īstenotājs tika noteikts oktobrī izsolē par apbūves tiesību piešķiršanu. Šīs tiesības ieguva SIA “RPR Operators” – uzņēmums, kas izveidots tieši Rīgas panorāmas rata projekta īstenošanai un kura lietuviešu mātesuzņēmums ietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā, kas attīsta izklaides un atrakciju infrastruktūru dažādās pasaules valstīs. Jau decembra beigās Rīgas pilsētas būvvaldē iesniegts SIA “Projektēšanas Birojs A.I.D.E.” radītais būvprojekts.

Pēc vairākus mēnešus ilgām procesuālām darbībām un apspriedēm ar Rīgas pilsētas būvvaldi un Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu 2020. gada jūlijā būvvaldē iesniegts precizēts un papildināts būvprojekts, bet jau augustā Rīgas pilsētas arhitekta birojs izdevis atzinumu, kurā atbalsta panorāmas rata ieceri. Savukārt iedzīvotāju viedoklis par Uzvara parka daļas vēlamo attīstību nākotnē noskaidrots Rīgas pilsētas būvvaldes veiktajā sabiedriskajā aptaujā augustā un septembrī. Šobrīd projekts ir apstiprināts būvvaldē un sākti projektēšanas darbi, lai 2022. gadā atklātu 65 metrus augstu panorāmas ratu ar 30 ērtām kabīnēm, kas aprīkotas ar gaisa kondicionēšanu un apsildi, lai atpūtas mirklis būtu patīkams jebkuros laikapstākļos. 

Mēs dzīvojam pieredzes laikmetā. Piedzīvojums un emocijas ir svarīgākas par magnētiņu pie ledusskapja. Rīgas panorāmas rats un tā labiekārtojums ļaus pieredzēt Pārdaugavas šarmu gan pilsētas iedzīvotājiem, gan viesiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *