Nogrimt ķiršziedu kupenās: Rīgas panorāmas rata pakāji greznos sakuras

Līdz ar Rīgas panorāmas rata būvniecību harmoniski atdzīvosies Uzvaras parka daļa starp Slokas ielu un Raņķa dambi, ratam klusi un mierīgi griežoties putnu dziesmu un bērnu čalu pavadībā. Arī koku un putnu kļūs vairāk: saskaņā ar līgumu projekta īstenotājiem ir tiesības nocirst trīs kokus, tos aizvietojot trīskāršā apmērā. Pavasaris ir īstais laiks jebkuras ainavas izdaiļošanai, tāpēc maija beigās Rīga kļūs par piecām sakurām bagātāka.

Lai panorāmas rats priecētu pilsētniekus un piesaistītu viesus ne tikai ar iespēju aplūkot Rīgu no augšas, bet arī skaistu vidi visapkārt, Uzvaras parkā, netālu no rata atrašanās vietas, Mārupītes krastā tiks iestādīti pieci jauni kociņi, kas papildinās parka ainavu un būs lielisks ieguldījums Rīgas apzaļumošanā. SIA “Rīgas meži” un publiskās apspriešanas dalībnieki lēmuši – tām jābūt sakurām. 

Skaistuma radīšana – ne tikai izvēle, bet arī pienākums

Jaunu koku stādīšana ir ne tikai ilgtspējīga izvēle un vēlme padarīt pilsētu skaistāku, bet arī daļa no vienošanās ar pilsētas domi, kas paredz, ka projekta īstenotājiem ir tiesības nocirst trīs kokus, tos aizvietojot trīskāršā apmērā. Lai panorāmas ratu varētu uzstādīt tam paredzētajā vietā, šobrīd Raņķa dambī plānots pārstādīt divus dižskābaržus un nocirst vienu bērzu. Projekts paredz arī apstādījumu izveidošanu vietā, kur to šobrīd nav, un tas jādara atbilstoši “Rīgas mežu” parka apstādīšanas koncepcijai. 

Japānas dvesma Rīgas sirdī

Rožsārti ziedošie Japānas ķirši, pie kuriem rīdziniekiem pavasaros tik ļoti patīk fotografēties un kas ik gadu izpelnās vietu ziņu virsrakstos, izceļas ar sevišķi dekoratīvu ārieni un atgādina virs zemes pacēlušās ziedu kupenas. 2012. gadā, apliecinot Japānas un Latvijas draudzīgās attiecības, Japāna uzdāvināja Rīgai pirmos 114 sakuras kociņus, kas svinīgā ceremonijā tika iestādīti Uzvaras parkā. Arī šobrīd pilsēta regulāri papildina parku ar Japānas ķiršu stādījumiem, un sakuru ziedēšanas laiks jau gadiem pievilina īpaši kuplu parka apmeklētāju pulku. 

Japānā ķiršu ziediem ir bagātīga simboliska nozīme. Tie simbolizē mākoņus, jo ziedēšanas laikā patiešām šķiet, ka debesis nolaidušās uz zemes, savukārt ziedu īslaicīgums, izsmalcinātais skaistums un nepastāvība ir visu lietu pārejošās dabas metafora un simbolizē spēju ar pateicību un vieglumu pieņemt jebkuru dzīves pavērsienu. Turklāt sakura ir atnākošā pavasara simbols: Japānā sakuras zied it visur, un saskaņā ar tradīciju, kokiem uzplaukstot, japāņi zem sakurām dodas patīkamās pastaigās, dejo, dzied un rīko tējas ceremonijas. 

Ziedoši ķirši bieži parādās japāņu mākslā, mangās, anime un kino, un zieda motīvs ir plaši sastopams visu veidu patēriņa preču dizainā – no tradicionālā kimono līdz gluži mūsdienīgiem kancelejas piederumiem un traukiem.

Ziedošo ķirškoku skaistuma karalienes 

Jaunās sakuras, kas papildinās Uzvaras parkā jau augošo koku kolekciju, būs Prunus sargentii Kwanzan, Eiropā izplatīta sakuru šķirne, ko dēvē par ķiršziedu crème de la crème. Tie ir īpaši skaisti visu gadu: vēlā pavasarī koku grezno rozā ziedi; plaukstošajām lapām raksturīga purpursarkana vai bronzas nokrāsa, vasarā tās kļūst spīdīgas un tumši zaļas, bet rudenī atkal iegūst sarkanus, oranžus un bronzas toņus. Savukārt ziemā garāmgājējus priecē koka dekoratīvā miza.

Visas sakuras nemaz nav piemērotas Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Sakuru dzimtene Japāna atrodas garā salu ķēdē no dienvidiem uz ziemeļiem; dienvidos sakuras uzzied agrāk, un tām nav jābūt tik izturīgām, lai pārdzīvotu bargu ziemu.

Jaunās sakuras pirmo reizi uzziedēs pēc dažiem gadiem un kļūs par vēl vienu brīnišķīgu punktu Rīgas kartē, ko apbrīnot, paceļoties panorāmas rata augstumos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *